Tietoa seudun kehitysyhtiön Turku Science Park Oy:n avoimista työpaikoista.

Turku Science Park Ltd’s mission is to co-ordinate the business and innovation services in the most dynamic business region in Finland. Our services cover the entire life cycle of entrepreneurial activities, ranging from testing a business idea and establishing a company to internationalization and expanding of international business operations.

“Corporations are representing a good opportunity for technology-based scaling companies to: a) build partnerships to enter new markets; b) establish product and service development collaboration; c) establish investment related connections and fundraise the corporate venture capital (CVC) for expansion. These opportunities are often misused as the scaling companies are not considering collaboration with the corporate as part of their expansion strategy and the corporations lack the know-how to work together with scaling companies. We are going to solve that challenge by setting up a systematic approach on business matchmaking where the STPs and partnering organizations can take the role of a facilitator – bridging the collaboration between scaleups and corporations.” (Concept document for CB program)

We are now looking for a dynamic, entrepreneurial-minded and goal-oriented

GROWTH ADVISOR

for business consulting to our Scaleup-Corporate matchmaking project and to our team of Business Services.

In your position you will support growth-oriented startups along the entire growth path and work in close co-operation with our experts as well as the project colleagues in Sweden and Estonia. The core responsibilities include:

  • creating value in corporate-startup collaboration for example arranging matchmaking sessions and establishing collaboration projects
  • providing best practices also for corporations to succeed in collaborations with scaleups
  • business coaching, mentoring and support for startups and growth-oriented businesses
  • productization of growth services for scaling businesses and boost the growth of startups that have the readiness and potential of scaling to international markets
  • fostering cross-border cooperation in business development
  • helping in identifying market entry success factors and market opportunities as well as providing market entry activities for scaling companies

We offer you a challenging and rewarding position where you can contribute to the success of companies in national and international startup and corporate fields. You will enjoy the support of your colleagues and Turku Business Region startup community.

We expect you to have experience in business development and/or entrepreneurship and an ability to work with a wide range of people including entrepreneurs, investors, and other stakeholders. You are a natural communicator (fluent in English) and enjoy sharing your knowledge and expertise for the benefit of entrepreneurs and businesses. We believe that to succeed in this role you will need to have courage, ability and agility to try new concepts and systematically collect customers’ feedback for the further development. Project work experience and knowledge of Finnish language are a desirable but not necessary.

The position is full time and for a fixed term until September 2025 depending on the project length, starting as soon as possible or by agreement.

For further information please contact Personnel and Business Developer Nina Vainio (+358 40 570 7636, email nina.vainio@diope.fi).

If you got interested, apply at the latest on 28th of April, 2023 via the application form.

Turku Science Park Oy etsii nyt Clean kärkialan -tiimiinsä

Erityisasiantuntijaa energia-alan tehtäviin

määräaikaiseen työsuhteeseen 1.5.2023 (tai sopimuksen mukaan) – 31.10.2025.

Ilmastonmuutos tarvitsee ratkaisuja ja ratkaisujen tekijöitä. Haluatko sinä olla vaikuttamassa positiivisemman tulevaisuuden luomiseen? Haemme erityisasiantuntijaa määräaikaiseen työsuhteeseen edistämään Turun alueen cleantech-alan kasvua ja menestymistä. Erityisasiantuntijana kehität ensisijaisesti energia-alaa tammikuussa 2023 käynnistetyssä Ullevi -projektissa. Projektissa vauhditetaan lämpöenergian varastoinnin liiketoimintaa, muun muassa tuomalla aihealueen toimijat yhteistyöhön ja yhteiskehittämiseen. Projekti tuottaa lisäksi uutta tietoa lämpöenergian kausivarastoinnista niin maaperän, komponenttien kuin itse järjestelmien osalta.

Clean kärkialan tiimissä toimit energia-alan erityisasiantuntijana, ja olet Ullevi -projektin projektipäällikkö ja toteuttaja. Ullevi -projektin lisäksi edistät alueen vetytalouden toimintaa kartoittamalla alan toimijoita ja rakentamalla aktiivisesti vetytoimijoiden verkostoa, alueellisella ja kansallisella tasolla.

Tehtäväsi on kohdeyritysten tunnistaminen, sekä palveluiden tarjoaminen yritysten kasvun ja kehityksen tueksi. Parhaan vaikuttavuuden saavuttamiseksi tuot tarvelähtöisesti yritykset ja korkeakouluosaajat yhteen, ja edistät näiden välistä yhteistyötä.

Tehtäväsi pitää konkreettisesti sisällään muun muassa seuraavat tekemiset:

  • Kohdeyritysten tunnistaminen sekä palveluiden tarjoaminen yritysten kasvun ja kehityksen tueksi
  • Seminaarien, työpajojen ja verkostoitumistilaisuuksien järjestäminen.
  • Esitysten valmistelu ja niiden pitäminen suomeksi ja englanniksi, niin verkossa kuin läsnätapahtumissa.
  • Uusien hankeaihioiden valmistelu, sisältäen ideoinnin, budjetoinnin ja hankehakemusten kirjoitustyön
  • Projektipäällikön tehtävät kuten;
  • Ullevi -projektin sisällön suunnittelu ja toteutus.
  • Projektihallinnolliset tehtävät, budjettiseuranta ja raportointi rahoittajalle (EAKR rahoitus / Uudistuva ja osaava Suomi).

Odotamme, että olet aidosti kiinnostunut ja innostunut vihreän siirtymän mahdollisuuksista Suomelle, uuden vähäpäästöisemmän yritystoiminnan edistämistä sekä kansallisen kilpailukyvyn vahvistamisesta.

Edellytämme sinulta oma-aloitteista ja aktiivista yhteistyötä yritysten ja sidosryhmien kanssa, kokemusta projektien tuloksellisesta toteuttamisesta sekä asiantuntijuutta energiataloudesta. Soveltuva korkeakoulututkinto, mielellään luonnontieteelliseltä, tekniseltä tai kaupalliselta alalta antaa hyvät valmiudet tehtävään. Tehtävä edellyttää sujuvaa englannin kielen taitoa.

Tarjoamme sinulle näköalapaikan alueellisen ja kansallisen cleantech-alan kehittämisen parissa. Työssä pääset konkreettisesti edistämään Turun seudun osalta hallituksen tavoitetta nostaa Suomi puhtaiden ratkaisujen edelläkävijämaaksi.

Hakemukset palkkatoivomuksineen sekä CV 16.4.2023 mennessä osoitteella: careers@turkubusinessregion.com aiheena Erityisasiantuntija/Energiatalous

Lisätietoja: Linda Fröberg-Niemi, Clean kärkialan johtaja, +358 50 587 3441.

Rekrytoinnin tietosuojaseloste